İŞE İADE DAVASI NASIL AÇILIR? İŞE İADE DAVASI AÇMA ŞARTLARI NELERDİR?

İŞE İADE DAVASI NASIL AÇILIR? İŞE İADE DAVASI AÇMA ŞARTLARI NELERDİR?
6 Temmuz 2022 Yorum Yok İş Hukuku cemakyazi

Işvereniniz tarafından haksız şekilde iş sözleşmeniz feshedildiyse işe iade davası açabilirsiniz. Işe iade davası açabilmek için aşağıdaki şartların varlığı aranır:

1-iş yerinde 30 ve üzerinde çalışanın olması, iş yerinde toplamda 30 personelden az kişi çalışıyorsa işe iade davası açılmaz.

2-En az 6 aylık kıdem, iş yerinde en az 6 aydır çalışıyor olmanız gerekmektedir.

3-işçinin iş sözleşmesi bir işin tamamlanması için düzenlenmiş olmamalıdır, başka bir deyişle belirsiz sureli iş sözleşmesi olmalıdır. Örneğin belirli bir işin tamamlanması için işe alınmış olanlar işe iade davası açamaz. Ancak iş sözleşmeniz bir yıllık düzenlendiyse bile bir işin tamamlanması üzerine değilse yine de işe iade davası açabilirsiniz.

4-İşveren vekili ya da işveren vekili yardımcısı pozisyonunda çalışanlar işe iade davası açamazlar. Başka bir deyişle iş yerinde en üst yönetici gibi çalışanlar işe iade davası açamazlar.

30 ve üzeri işçinin çalışıyor olması, 6 ayı geçen çalışma süresi, belirsiz sureli iş sözleşmesi, işveren vekili pozisyonunda olmama şartlarını taşıyorsanız işe iade davası açabilirsiniz. Aksi takdirde işe iade davası açsanız da iş mahkemesi davanızı reddedecektir.

KÜÇÜKÇEKMECE İŞE İADE DAVASI

Küçükçekmece’de işe iade davası açmak için iletişime geçebilirsiniz.

İŞE İADE DAVASINDA TAZMİNAT

işe iade davalarının kazanılması halinde 4 maaş boşta geçen süre tazminatı, işe başlatılmadığınız takdirde ise 4 maaş işe başlatmama tazminatı alabilirsiniz.

Tags
About The Author

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan yaz.
WhatsApp 'dan ulaşabilirsiniz.
Powered by