KİRA BEDELİ İÇİN HAPİS HAKKI

KİRA BEDELİ İÇİN HAPİS HAKKI
8 Şubat 2021 Yorum Yok GAZETE YAZILARI cemakyazi

Kanunlarımızdaki mevcut düzenlemelerin çoğunlukla kiralayanın yanında olduğu düşünülse de, kanun koyucu ödenmeyen kira bedelleri için kiraya verene hapis hakkı tanımaktadır. 

Kiraya veren ödenmemiş kira bedelleri için ya da ödenecek kira bedellerini güvence altına alabilmek için kiracısının taşınır mallarını sınırlı olarak hapis hakkına sahiptir. 

Her ne kadar kiraya veren ödenmemiş kira bedelleri için kiralananı kiracısının hizmetine sunmaktan kaçınma hakkına sahip olmasa da, hapis hakkı sayesinde kira alacaklarını güvence altına alabilmektedir.

Türk Borçlar Kanunu’nun (“TBK”) 336. maddesinde bulunan ilgili düzenleme şu şekildedir: “taşınmaz kiralarında kiraya veren, işlemiş bir yıllık ve işlemekte olan altı aylık kira bedelinin güvencesi olmak üzere, kiralananda bulunan ve kiralananın döşenmesine veya kullanılmasına yarayan taşınırlar üzerinde hapis hakkına sahiptir…”

İşlemiş bir yıllık ve işlemekte olan altı aylık kira bedeli için olan bu düzenleme, yine bu süre sınırlamasına tabidir. Başka bir deyişle bu sürelerin dışında kalan kira bedelleri için hapis hakkı yoktur.

Tabi ki hapis hakkına konu mallar kiralananda bulunan ve haczi kabil mallardır. Bunun dışında başkasına ait olduğu belli olan eşyalar ve tabi ki taşınmazlar da hapis hakkı kapsamında sayılmayacaktır.

Hapis hakkı kararı alındıktan sonra, kiralanandaki taşınmazların kiralayan tarafından başka bir yere götürülmesi bu yasak kapsamında olacak ve kiraya veren on gün içerisinde hapis hakkı kapsamındaki malların tekrar kiralanana geri getirilmesini talep edebilecektir.

Tags
About The Author

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan yaz.
WhatsApp 'dan ulaşabilirsiniz.
Powered by