Sosyal medya üzerinden futbol takımına küfür edene para cezası

Sosyal medya üzerinden futbol takımına küfür edene para cezası
7 Şubat 2021 Yorum Yok GAZETE YAZILARI cemakyazi

Sosyal medya üzerinden futbol takımına edilen küfüre ilişkin, Yargıtay emsal niteliğinde bir cezayı uygun gördü.

Twitter hesabından “Efendi beşiktaş değil o… çocuğu beşiktaş diyecez” şeklinde paylaşımda bulunan bir kişi için suç duyurusunda bulunuldu. Hemen ardından yapılan yargılamada Beşiktaş Spor Kulübü’ne küfreden kişi hakkında 7 bin 453 lira idari para cezası verildi. Karara yapılan itirazın kabul edilmesiyle konu Yargıtay’a taşındı.

T.C. Yargıtay 19. Ceza Dairesi verdiği kararda konuyu sporda şiddet ile ilişkilendirerek, ceza verilmesini uygun gördü. (2019/28151 E.  ,  2020/7047 K. 17/06/2020 Karar tarihi )

“Somut olaya bakıldığında; kabahatlinin, twitter hesabından gerçekleştirdiği “Efendi beşiktaş değil o… çocuğu beşiktaş diyecez” şeklinde paylaşımının, anılan spor kulübünü rencide edecek ve bu kulübü destekleyen kişilerde bir öfke ve karşı tepki uyandıracak, sonucu itibariyle de iki takım arasındaki müteakip müsabakalar esnasında rakip takımların destekçilerini karşı karşıya getirebilecek, tarafları arasında çatışma ve şiddete sebep olabilecek nitelikte olduğunun açık olduğu, bu nedenle de kabahatlinin eylemi açısından 6222 sayılı Kanun’un 22/1. maddesindeki düzenlemede yer verilen şiddeti teşvik edecek nitelikte olma unsurunun gerçekleştiği…” şeklinde kararın gerekçesi açıklandı. İlgili madde gereği verilecek ceza 5 bin ile 50 bin Türk Lirası arasında oluyor.

Futbol hayatımızda yerini almaya devam ederken, özellikle tartışmalı gündemlerden sonra bol miktarda küfür de futbol takımlarına yöneliyor.

Sosyal medya hesaplarından duygularını küfürle ifade eden taraftarların, bundan sonra daha dikkatli olması gerekecek gibi duruyor.

Tags
About The Author

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan yaz.
WhatsApp 'dan ulaşabilirsiniz.
Powered by