TAVZİH NEDİR? TAVZİH DAVASI

TAVZİH NEDİR? TAVZİH DAVASI
22 Mart 2020 Yorum Yok Borçlar Hukuku,Ceza Hukuku,Gayrimenkul Hukuku,İcra Hukuku,İdare Hukuku,Medeni Hukuk,Şirketler Hukuku,Tazminat Hukuku,Ticaret Hukuku,Vergi ve İdare Hukuku cemakyazi

Mahkemece verilen hükmün yeteri kadar açık olmaması, uygulanmasında tereddüt uyandırması ya da birbirine aksi fıkralar içermesi durumunda taraflar kararın açıklanmasını yani tavzihi istenebilir. Bir mahkeme kararında yer alan hataların taraflardan birinin ya da mahkeme tarafından düzeltilmesi tashih olarak adlandırılır.

Açıkça anlaşılamayan bir durumun açıklanması ya da aydınlatılmasına tavzih denir. Hukuki bir terim olarak Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 304. maddesi ile belirlenmiştir.

Ancak tavzih talebi sonucunda, hükme ilişkin tarafların yüklendiği borçlar ya da tanınmış olan haklar üzerinde bir sınırlandırma, genişletme ya da değiştirme gibi değişiklikler yapılamaz. Tavzih kural itibariyle yalnızca hüküm fıkrası hakkında geçerlidir. Temyiz ile incelenebilen bir konunun tavzih adıyla yeniden yargılama yapılması ve düzeltilmesi mümkün değildir. Tavzih kural itibariyle yalnızca hüküm fıkrası hakkında geçerlidir.

Tavzih dilekçesi

Tavzih, tarafların, taraf sayısı kadar dilekçe nüshası ile başvurmaları halinde ilgili mahkemeden talep edilebilir. Mahkeme talebin haklı bulunması halinde HMK 304. maddeye göre işlem yapar.

About The Author

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan yaz.
WhatsApp 'dan ulaşabilirsiniz.
Powered by