Anlaşmalı boşanma

Anlaşmalı boşanma
10 Mayıs 2022 Yorum Yok Medeni Hukuk cemakyazi

Evliliğin sona ermesinde tarafların en aleyhine çözüm yöntemi anlaşmalı boşanmadır ancak evliliğin bitirilmesinde anlaşmalı boşanmayı sağlayabilmek oldukça zordur.

Anlaşmalı boşanma neden zordur?

Boşanmanın anlaşmalı olarak gerçekleşebilmesi için tarafların boşanma konusunda hemfikir olmaları ve haklarını tam olarak biliyor olmaları gerekir. Aksi takdirde bir tarafın boşanma konusunda kararlı olmaması anlaşma olasılığını büyük tehlikeye sokar. Yine haklarını tam olarak bilmeyen taraf çekişmeli boşanma neticesinde dahi elde edemeyeceği hakları talep edebilir.

Çekişmeli boşanmanın bedeli vardır

Çekişmeli boşanma tarafların geçmişlerindeki sorunları yazılı hale döker. Öyle boşanma dilekçeleri vardır ki evlilikteki bütün sorunları teker teker ve abartılı şekilde ele alır, sayfalarca uzunluğundadır. (Aile hakimleri bu kadar uzun dilekçeleri iş yüklerinin arasında nasıl okuyorlar bizler de bilemiyoruz.) Neticesiyle çekişmeli boşanmada silahlar çekilir, her iki taraf için de ya maddi ya da manevi açıdan bir kayıp sürecine girilir.

Çekişmeli boşanmaya mecbur kalınır

Çekişmeli boşanma her ne kadar zor ve uzun bir süreç olsa da, taraflar arasında kırılan ilişki, maddi anlaşmazlıklar boşanmanın çekişmeli olarak devam etmesini sağlar.

İyi bir anlaşmalı boşanma avukatı nasıl olmalıdır?

İyi bir anlaşmalı boşanma avukatı;

hem erkek hem de kadın tarafı ile görüşmeli,

çıkar çatışmalarından ziyade menfaatlere dikkati çekmeli,

– tarafları tanıyarak menfaatlerini keşfetmeli

– tarafların menfaatlerinin farkına varmalarını sağlamamalı

– gerektiği hallerde menfaat değiş tokuşuna zemin hazırlamalı

En iyi anlaşmalı boşanma avukatı nasıl olur? Sizin için bu sorunun cevabı avukatın ve tarafların uyumuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Avukatınızın sizin sırlarınızı bilmesi, neler hissettiğinizi anlaması açısından çok önemlidir. Boşanma davalarında aşırı duygusal yoğunluğun herkesçe yaşanabilmekte olduğunu, avukatınızın sizi tanımasının çözüm aşamasında çok büyük öneme sahip olduğunu unutmayınız.

UZAKLAŞTIRMA KARARI

Atakent Boşama Avukatı Cem AKYAZI

About The Author

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan yaz.
WhatsApp 'dan ulaşabilirsiniz.
Powered by