Sözleşmeli işçi avukatı

Sözleşmeli işçi avukatı
25 Nisan 2022 Yorum Yok Ceza Hukuku cemakyazi

İyi bir işçi avukatı nasıl olmalıdır?

İŞÇİNİN DURUMUNU ANLAMALIDIR

İyi bir işçi avukatı öncelikle işçinin durumunu anlayabilmelidir. İşçinin durumunu iş hukuku kapsamında yorumlayarak hak ve alacaklarını tespit edebilmelidir.

İSPAT ARAÇLARINI BİLMELİDİR

İşçinin hangi haklarının, hangi ispat araçlarıyla mahkeme nezdinde bir hakka dönüşeceğini iyi bilmelidir. Aksi halde işçilik alacaklarına ilişkin hak iddiaları temelsiz kalacak ve bir sonuca ulaşmayacaktır.

ALACAKLARI İYİ ANALİZ ETMELİDİR

İşçilik davası açarken hangi alacak kalemlerine ilişkin hangi faiz türünün işletilmesi gerektiği belirlenmiş olmalıdır. Ayrıca hangi alacak kalemlerinin talep konusu olacağının belirlenmesinden sonra, bu alacak kalemlerine ilişkin net hesaplamalar yapılmalı, mahkemeye bu hesaplarla başvurulmalıdır. Aksi halde işçinin hakkı olan alacak daha az olacak şekilde hüküm altına alınacaktır.

NETİCE

Çok basit bir anlatımla, yukarıda özetlendiği üzere, iyi bir iş hukuku, işçi avukatıyla çalışılmaması hak kayıplarına neden olur. Yanlış açılmış davalar hem süreci uzatacak, hem de alacak miktarının daha düşük bedel olarak belirlenmesine neden olacaktır.

About The Author

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp'dan yaz.
WhatsApp 'dan ulaşabilirsiniz.
Powered by